Gripas – simptomai , gydymas ir profilaktika

Daugeliui žmonių kasmetinis vėsusis metų sezonas yra neatsiejamas nuo nemalonių peršalimo ligų, kurios ne tik sutrukdo įprastą kasdienybę, tačiau tuo pačiu kelia labai daug diskomforto, trukdo džiaugtis puikia savijauta. Gripo virusas kiekvienais metais Lietuvoje į lovas paguldo dešimtis tūstančių žmonių. Tiesa, kol vieni labai efektyviai reaguoja į blogus pojūčius ir dažniausiai kreipiasi į gydytojus, tuo tarpu kiti galvoja, kad pavyks gana nesunkiai susitvarkyti su nemaloniais gripo sukeliamais simptomais.

Sužinok daugiau:  Tymai – klastinga liga, kuri gali “kainuoti” gyvybę

Apskritai, kuo daugiau žinosite – tuo lengviau atpažinsite šią ligą ir tuo pačiu galėsite greičiau pradėti gydytis. Kartais žmonės gripą maišo su peršalimu, su virškinimo trakto ligomis, su kitais organizmo nesklandumais, tad gydosi vaistais, kurie nėra skirti gripo virusui naikinti.

Gripo sukėlėjai

Gripo požymiai yra labai išskirtiniai ir ryškūs, kadangi juos sukelia tie patys virusai su tam tikromis atmainomis. Influenza Virusai sukelia organizmo intoksikaciją. Tai, pirmiausia, pažeidžia organizmo nervų sistemą ir dėl to kyla įvairių organų disfunkcinis sutrikimas, žmogus blogiau jaučiasi, didėja silpnumas ir prakaitavimas. Pažeidus nervų sistemą tuo pačiu sumažėja žmogaus atsparumas kitiems mikrobams, pablogėja imuninė sistema, tad dažnai greta įprasto gripo tenka kovoti ir su kitais virusais, kurie gadina organus ir taip apsunkina gijimą.

Šie gripo virusai taip pat gali toliau išplisti į smegenys, plaučius ir net širdį, o to sukeltos komplikacijos gali baigtis net mirtimi. Tai aktualu tiems, kurie serga lėtinėmis ligomis, kurių imuninė sistema yra ne tokia gera ir jiems paprasčiausiai reikia kur kas stipriau reaguoti į pirmuosius gripo simptomus. Dar tada viruso „nužudymas“ yra kur kas paprastesnis.

Kiekvieną sezoną Lietuvoje nuo gripo miršta keli žmonės. Svarbu ne tik efektyviai reaguoti į pirmuosius simptomus, tačiau tuo pačiu vėsiuoju sezonu naudoti profilaktines priemones, kurios padės išvengti gripo viruso.

Gripo simptomai

Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad gripo ir peršalimo simptomai ir pozymiai yra gana panašūs. Tačiau gydytojai akcentuoja, kad taip atrodo tik tiems, kurie nėra realiai ir artimai susipažinę su gripu. Gripas simptomai – Išskirtume pagrindinius požymius, kurie išduoda, kad Jus „pasigavo“ gripo virusas.

Gripo pozymiai :

  • Išskirtinis bruožas, kad ši liga dažniausiai užklumpa labai staiga, o ne sistemingai didėja organizmo blogumas.
  • Temperatūra pakyla labai aukštai (dažniausiai siekia iki 39 laipsnių ir net daugiau).
  • Žmogus pradeda justi bendrą silpnumą ir nuovargį.
  • Taip pat pacientai dažniausiai skundžiasi labai nemaloniu šaltkrėčiu.
  • Žmonės jaučiasi labai nemalonius galvos, akių skausmus.
  • Juntami raumenų skausmai, kurie liaudiškai pavadinami „kaukų laužymu“.
  • Dažnai gripas “ateina“ kartu su sausu kosuliu.
  • Dažniausiai pacientai praranda apetitą.
  • Pasitaiko atvejų, kad susirgus gripus daugelis net vemia.

Dažniausiai ūmiausias periodas trunka kelias dienas. Jeigu žmogus intensyviai gydosi su gydytojo pagalba, tokiu atveju dažniausiai pasveikstama apie vieną savaitę laiko. Svarbiausia, kad staiga pakilusi temperatūra paskatintų kuo skubiau kreiptis į medikus.

Reikia nepamiršti, kad kiekvienais metais gripo virusas kinta ir papildomos komplikacijos, kurias gali sukelti gripas, gali naikinti tam tikrus organus. Taigi, net jeigu kiekvieną sezoną sergate gripu ir atrodo, kad puikiai žinote, kokie vaistai padeda susitvarkyti su virusu, visgi, vistiek naudinga pasitarti su šeimos gydytoju. Galbūt jis pateiks konkrečiam sezonui labiausiai tinkamas rekomendacijas ir taip garantuos kur kas greitesnį gijimą.

Gripo užkrečiamumas

Virusas yra perduodamas per orą nuo žmogaus, kuris serga. Ne veltui vėsiuoju metų laiku skatinama kuo mažiau lankytis masinio susibūrimo vietose. Dažniausiai čiaudulys arba kosulys ir paskleidžia virusus, kurie vėliau „apsigyvenę“ kito žmogaus organizme ir sukelia jam rimtą ligą. Kai kuriais atvejais virusas gali plisti ir per gleivinę.

Gripas gydymas

Sveikatos Apsaugos Ministerija pataria kaip apsisaugoti nuo gripo

Jeigu jau susirgote gripu – tokiu atveju siūlome susipažinti su rekomendacijomis, kurias pateikia LR Sveikatos Apsaugos Ministerija. Patarimai sudaryti remiantis Pasaulinės Sveikatos Organizacijos pasiūlymais. Nors kiekviename regione gripo atmainos skiriasi – dažniausiai kovos priemonės yra labai panašios.Taigi kaip apsisaugoti nuo gripo ?

  • Nepamirškite, kad tik ilsintis pavyks pasveikti. Daugelis žmonių net ir sirgdami eina į darbą. To rezultatas – rimtos komplikacijos. Kuo greičiau įsivesite lovos rėžimą – tuo greičiau pavyks susitvarkyti su liga.
  • Visada naudinga prieš miegą šiek tiek pakaitinti kojas šiltame vandenyje. Į vandenį taip pat galima įdėti druskos arba garstyčių. Tiesa, šis patarimas naudingas tik tokiu atveju, kai kūno temperatūra dar nėra didelė.
  • Apsisaugoti nuo gripo pades Česnakas ir svogūnas – puikios priemonės, kurios naikina virusus. Kol vieni tik jais kvėpuoja, tuo tarpu kiti valgo. Galima užsidėti ant duonos. Geriausia valgyti profilaktiškai vėsiuoju metų laiku. Tokiu atveju sėkmingai išvengsite gripo virusų, kadangi česnakas labai sustiprins Jūsų imuninę sistemą.
  • Gerkite kuo daugiau natūralių arbatžolių, kurios taip pat pasižymi antibakterinėmis savybėmis; liepžiedžiai, juodieji serbentai, čiobreliai, aviečių lapų arbata…
  • Medus ir citrina labai dažnai įvardinami kaip vieni geriausių vaistų nuo gripo.
  • Jeigu temperatūra labai pakilusi – ją bent kažkiek galima sumažinti ramunėlių užpilu. Tačiau tik iki tol, kol įsigysite vaistų, kadangi be jų visiškai panaikinti aukštos temperatūros nepavyks.
  • Kadangi kambaryje, kuriame gulite, bus virusų – rekomenduojame jį kuo daugiau vėdinti ir valyti. Tokiu atveju ne tik pacientas greičiau sveiks, tačiau ir kiti namuose gyvenantys žmonės išvengs gripo.
Sužinok daugiau:  Laringitas: priežastys, simptomai ir gydymas

Prognozuojama, kad gripas 2019 labai nesiskirs nuo tradicinio, kurį daugeliui tenka „sutikti“ kiekvienais metais. Kaip visada, jis dažniausiai turės polinkį plisti į plaučius, tad rūkantieji turėtų daugiau dėmesio skirti savo organizmo apsaugai. Apskritai, kuo daugiau savimi rūpinsitės – tuo mažesnė tikimybė, kad susirgsite.

Profilaktika nuo gripo

Gripas – nėra taisyklė ir daugelis žmonių kiekvieną sezoną sėkmingai išvengia šios nemalonios ligos. Profilaktika nuo gripo – Pateikiame pačias pagrindines profilaktines priemones, kurios padės išvengti viruso ir kol visi serga, jaustis ramiu, kad Jūsų imuninė sistema bus atspari ir net susirgus efektyviai kovos ir nugalės.

  • Rankų plovimas. Nors virusai sklando ore, tačiau plaudami rankas taip pat sumažiname riziką, kad susirgsime. Kuo dažniau – tuo geriau. Vėsiuoju metų laiku naudinga naudoti net ir antibakterinius skysčius.
  • Gerklės skalavimas sūriu vandeniu. Tai turi būti atliekama reguliariai. Nors rekomenduojama todėl, kad pavyktų iš gerklės panaikinti visus virusus, tačiau papildomai apsaugosite ir savo dantukus, kadangi druskingas vanduo juos dezinfekuos.
  • Burnos skalavimas. Pačią burną taip pat naudinga skalauti. Puikiai tina tas pats druskingas vanduo arba eterinių aliejų pagrindu pagaminti skysčiai, kurie specialiai sukurti antibakteriniais pagrindais.
  • Eteriniai aliejai. Jie turi būti ne skalaujami, tačiau ir įkvepiami. Rinkitės eukaliptą, kuris labai puikiai išvalo kvėpavimo takus ir padeda išvengti peršalimo. Naudokite ne tik kaip profilaktinę priemonę, tačiau tuo pačiu ir tada, kai jau sergate. Pavyks susitvarkyti su pirmaisiais sveikatos nesklandumais.
  • Kelionės viešuoju transportu. Jeigu važinėjate viešuoju transportu – tokiu atveju pasistenkite užsidengti burną, kad neįkvėptumėte virusų. Tuo pačiu važiavimo metu naudinga burnoje laikyti kokį nors prieskonį, kuris gali padėti sumažinti virusų įkvėpimo tikimybę. Puikiai tiks gvazdikas.
  • Česnako ir svogūno galia. Turbūt net neverta sakyti, kad česnakas bei svogūnas yra tos puikios priemonės, kurios gali padėti susitvarkyti su nemaloniu peršalimu ir gripu. Tiek tada, kol vartojami dėl profilaktinių paskatų, tiek tada, kai jau sergate ir suprantate, kad tiek česnakas, tiek svogūnas gali padėti greičiau pasveikti. Nevalgykite vieno, nes tai dirgina skrandį. Tačiau kuo dažniau dėkite į įvairiausius patiekalus.
  • Goji uogos – šios uogos padeda palaikyti žmogaus imuninę sistemą kaip ir Chia sėklos.
  • Patalpų vėdinimas. Būtina vėdinti ne tik tas patalpas, kuriose yra labai daug žmonių, pavyzdžiui darbo vietos, tačiau ir namus. Tai puikus būdas išvengti gripo virusų, kurie gali jus paguldyti į lovą. Svarbiausia vėdinti tiek prieš apsikrėtimą, tiek tokiu atveju, jeigu gripas Jus jau pasigavo.
  • Fizinis aktyvumas. Jau seniai akcentuojama, kad didesnis fizinis aktyvumas gali padėti išvengti gripo. Nors kai kurie žmonės daug laiko praleidžia lauke, tačiau jie neserga. Tai rodo, kad tinkama apranga bei fizinis aktyvumas net ir labai blogomis oro sąlygomis yra puikus garantas, kuris leis apsisaugoti nuo nemalonaus gripo.

Gripas 2019 – Atnaujinta 

Kada prasideda gripo sezonas?

Įprastai gripo sezonas prasideda 40-ąją kalendorinę metų savaitę (spalio mėnuo) ir tęsiasi iki 20-osios kitų metų kalendorinės savaitės (gegužės mėnuo).

Kokio gripo sezono tikimasi 2019 m.?

Gripo sezonai yra nenuspėjami ir gali labai skirtis vienas nuo kito. Nors Europoje gripo epidemijos registruojamos kasmet, tačiau jų pradžia, intensyvumas ir trukmė labai skiriasi viena nuo kitos.

Nuo kokių gripo virusų šiais metais saugos gripo vakcina?

Gripo vakcinos kuriamos apsisaugoti nuo gripo virusų, kurie numatomi mokslininkų, cirkuliuos aplinkoje artėjantį gripo sezoną. Šiuo metu aplinkoje tarp žmonių cirkuliuoja šie trijų tipų gripovirusai: A(H1N1), A(H3N2) ir B tipo. 2018-2019 m. gripo sezonui skirtos vakcinos yra pagamintos siekiant apsisaugoti nuo šių gripo virusų:

  • A/Michigan/45/2015 (H1N1)pdm09-like virus
  • A/Singapore/INFIMH-16-0019/2016 (H3N2)-like virus
  • B/Colorado/06/2017-like virus (B/Victoria/2/87 lineage)
  • B/Phuket/3073/2013-like virus (B/Yamagata/16/88 lineage)

Kuo daugiau savimi rūpinsitės – tuo didesnė tikimybė, kad 2018-ais metais Jums neteks susidurti su gripu. Svarbiausia, kad susirgus yra labai daug gydomųjų priemonių. Nors vaistažolių vartojimas yra puikus pasirinkimas, tačiau greta jų gydytojų rekomenduotini medikamentai yra būtini. Tik tokiu atveju pavyks sėkmingai išvengti gripo ir visų jo sukeliamų komplikacijų.

Nepamirškite ir pasidalinkite su kitais

Įvertinkite straipsnį

Spauskite kad Įvertinti.

Reitingas / 5. Balsavo: