Tymai – klastinga liga, kuri gali “kainuoti” gyvybę

Tymai – klastinga liga, Šiomis dienomis apie tymus kalbama labai daug. Kol vieni skuba skiepytis, tuo tarpu kiti vis dar tiki, kad gera imuninė sistema gali padėti išvengti bet kokių ligų. Visgi, atsarga gėdos nedaro, o virusai kur kas kenksmingesni nei skiepas, tad paskiepyti – verta.
Šiame straipsnyje aptarsime pagrindinę informaciją, kurią turi žinoti visi apie tymus.

Kuo daugiau žinosite – tuo paprasčiau bus apsisaugoti ir išvengti didelį diskomfortą sukeliančio viruso.

Tymai yra pavojingi, kadangi:

  1. Tymai  labai greitai plinta.
  2. Svarbiausias viruso veiksnys – odos bėrimas. Orientuojantis pagal išbėrimo dieną – pacientas gali kitus užkrėsti 4 dienas prieš bėrimą ir 4 po.
  3. Ligoniui gydyti taikomas simptominis gydymas. Iki šiol nėra išrasti vaistai būtent nuo tymų viruso.
  4. Tymai labai žalinga nėščioms moterims, vaikams, senyvo amžiaus asmenims.

Tymai simptomai

Pasaulinės Sveikatos Organizacijos duomenimis išskiriami šie pagrindiniai klinikiniai tymų simptomai:

  • Pačioje ligos pradžioje pasireiškia karščiavimas 38-40
  • Vėliau atsiranda ir sloga, kosulys, taip pat, dažnai pasireiškia ir Kopliko dėmės.
  • Daugelis skundžiasi bėrimu, kuris kelia nemalonų niežulį (bėrimas dažniausiai atsiranda tik 3 ligos dieną. Prasideda veido srityje, vėliau po truputį “leidžiasi” žemyn ir pinta po visą kūną, išlieka iki 7-nių dienų).

Tymai  inkubacinis laikotarpis dažniausiai trunka iki 10-ies dienų, tačiau sudėtingesniais atvejais gali prireikti net ir 21-os dienos. Užtenka vos 20 minučių pabendrauti su žmogumis, kuris nešioja virusą, kad liga plistų. Taigi, nepaskiepijus ją suvaldyti yra labai sudėtinga.

Tymai gydymas: ką galima ir ko negalima?

Iki šiol tymams panaikinti yra taikomas simptominis gydymas, kadangi nėra vaistų, kurie skirti būtent tymų sukeliančio viruso naikinimui.
Jeigu pastebėjote neįprastą bėrimą arba blogai jaučiatės – tokiu atveju būtina kreiptis į gydytoją. Jeigu asmuo jaučiasi labai blogai – tuomet reikalinga skubi pagalba, tad vykite į greitosios pagalbos skyrių.

Lengvesni atvejai gali būti gydomi ir namuose, tačiau tam reikalingas gydytojo patvirtinimas. Žinoma, taikomas gulėjimo rėžimas. Svarbu reguliariai tikrinti odą bei gleivinę, kadangi pamačius neįprastų darinių – skubiai keliaukite į priimami. Kartais pacientai kenčia dėl pūlingų išskyrų, kurios teka iš akių. Tokiu atveju jas galima pervalyti naudojant šiltą vandenį ir vatos tamponus.

Žinoma, naudokite ir gydytojo paskirtus vaistus. Taip pat dažną kankina labai sausos lūpos, tad jas galima tepti vazelinu, aliejumi arba medumi. Žinoma, rekomenduojami vaistai nuo temperatūros, tai yra, paracetamolis. Kai kuriais atvejais rekomenduojami ir antibiotikai. Tuomet dažniausiai pacientas gydomas ligoninėje, stebima jo būklė.

Sergant tymais labai svarbu aprūpinti organizmą skysčiais, tad būtinas vandens bei arbatų gėrimas. Taip pat rekomenduojama gerti A ir C vitaminus. Duoti tiek tabletėmis, tiek maitinti atitinkamu maistu, vaisiais. Jeigu po kelių dienų simptomai išlieka arba asmuo pradeda jausti dar blogiau – tokiu atveju būtina vėl apsilankyti pas gydytojus.

Tymai Tyrimai

Dažniausiai tymai diagnozuojami pagal tam tikrą simptomų komplektą, kurį jaučia pacientas. Diagnozei garantuoti papildomai dažniausiai atliekamas viruso IgM antikūnų tyrimas. Nustatoma ne tik liga tymai , tačiau įvertinama ir paciento būklė, kadangi priklausomai nuo jos sprendžiama, ar pacientas gali gydytis namuose, ar jį tenka guldyti į ligoninę.

„Tyrimo norma/interpretacija“ paaiškinama, kad <150 yra neigiamas, 150–200 – ribinis, o daugiau nei 200 parodo anksčiau buvusią infekciją arba vakcinaciją.

Sužinok daugiau:  Žvynelinė: priežastys, simptomai ir gydymas

 

Tymai bėrimo tipai

Vienas “ryškiausių” tymų požymių yra bėrimas, kuris prasideda ant žmogaus veido ir plinta po visą kūną. Pastebimos net kelios skirtingo pobūdžio dėmės.

  1. Kopliko dėmės. Tai baltos dėmelės, kurios yra labai smulkios ir dengia didelį odos plotą. Pirmiausia – baltos mažos dėmelės atsiranda ant skruostų bei veido odos, o paskui plinta ir į kūną. Šis bėrimas labai trumpalaikis, tad kartais lieka net nepastebimas.
  2. Enantema dėmės. Tai bėrimas, kuris atsiranda gomurio vienoje. Dažniausiai maži taškeliai yra raudonos spalvos, taip pat sunkiai pastebimi, kadangi retai kelia nemalonius pojūčius.
  3. Makulopapulinis bėrimas. Kuomet virusas žmogaus organizme jau praleidžia kelias dienas – atsiranda bėrimas, kuris geriausiai reprezentuoja tymus. Pirmiausia bėrimas prasideda už ausų, o paskui po truputį plinta per visą veidą. Plinta raudonos spalvos dėmelės, kurios tarpusavyje nesiliečia.
  4. Pigmentacijos laikotarpis. Gydant ligą tymų bėrimas dažniausiai mažėja po truputį ir dažnai iki 10-ies dienų jo visiškai nelieka. Tiesa, po ryškiai raudonų dėmelių pirmiausia lieka rausvos, kurios gali matytis dar porą savaičių. Vėliau ir jos visiškai išnyksta.
    Nuotraukos: pažinkite ligą

Tymai nuotraukos – pateikiame nuotraukas, kurios padės atskirti būtent tymų sukeliamą bėrimą nuo bet kokio kito galimo kūno bėrimo.

tymai

tymai
Kuo skiriasi tymai nuo vėjaraupių?

Tymai ir vėjaraupiai yra gana panašios ligos, kadangi abi pasireiškia ne tik bėrimu, tačiau kartais pakyla temperatūra ir asmuo blogai jaučiasi. Visgi, tymų atveju savijauta kur kas blogesnė, o ir labai ryškiai skiriasi bėrimų pobūdis. Tymų atveju spuogeliai yra maži, tarsi plėmėti, o vėjaraupių atveju spuogai atrodo kaip uodo įkandimas. Jeigu nesate tikras dėl ligos – būtinai apsilankykite pas gydytoją, kuris ne tik ją diagnozuos, tačiau ir pasiūlys tinkamiausią gydymo būdą.

Skiepai nuo tymų

Tymai skiepai, valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) nurodo, kad Lietuvoje nuo tymų nemokamai skiepijami tik vaikai. Suaugusieji, kurie nori gauti vakciną – turi susimokėti už paslaugas.

Tai padaryti galima toje klinikoje, kurioje asmuo yra prisirašęs.
Iki 1988-ųjų skiepai nuo tymų buvo leidžiami tik vieną kartą. To užteko, kad pavyktų žmogui suformuoti atsparumą šiai ligai, sukuriamas reikalingas imunitetas. Tiesa, kadangi skiepijami tik maži vaikai, akcentuojama, kad vieno skiepo neužtenka, kad būtų sukuriamas tinkamas imunitetas.

Štai todėl, asmenims, kurie buvo skiepijami iki 1993-ųjų metų – rekomenduojama skiepą kartoti (ypač tokiu atveju, jeigu asmuo nesirgo ši liga). Prasirgus kartoti skiepo nebereikia, kadangi žmogus jau tikrai turi imunitetą šiai ligai. Taip pat, asmenims, kurie yra gimę iki 1964-ųjų metų, skiepo taip pat kartoti neturėtų, kadangi tikėtina, kad jie šia liga jau prasirgę, tad taip pat turi imunitetą.

Nežinote, ar esate skiepytas? Visada galite apsižiūrėti savo skiepų istoriją. Jeigu tokios galimybės neturite – tuomet siūlome atlikti kraujo tyrimą, kurias gali nustatyti, ar esate skiepytas nuo šios ligos.

Norite pasiskiepyti? Labai gerai! Kreipkitės į savo šeimos gydytoją.

Tymų žemėlapis Lietuvoje

tymai

Tymų Statistika

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC) įspėja, kad Europoje ir toliau egzistuoja susirgimų tymais pavojus. Nuo 2016 metų sausio iki 2019-ųjų kovo ES ir Europos ekonominėje erdvėje užregistruota daugiau kaip 44 000 tymų atvejų, Stokholme pranešė ECDC.

Įvertinkite straipsnį

Spauskite kad Įvertinti.

Reitingas / 5. Balsavo: